Dogodek v mladinski knjigi

Pogovor o pomenu spanja

31. marca so se ponovno zamenjale ure in spet smo preklopili na poletni čas. Evropska unija se je sicer odločila, da bomo v letu 2021 to zdravju neprijazno spremembo ukinili. S tem je želela pokazati, da dodatna ura spanja ključno vpliva na naše delovanje v prihajajočem dnevu.

Pred ponovno menjavo ure, in petek pred spomladanskim enakonočjem, pa se je zdaj že deseto zaporedno leto praznoval Svetovni dan spanja. V sklopu globalnih dogodkov se je tudi v Mladinski knjigi odvijal pogovor o pomenu spanja in knjigi Zakaj spimo.

V pogovoru so sodelovale specialistka pediatrije in otroške nevrologije Barbara Gnidovec Stražišar, specialistka nevrologije in klinične nevrofiziologije Leja Dolenc Grošelj in olimpijska podprvakinja Sara Isaković.

Pogovor si lahko ogledate tukaj.

Zdravo spanje, zdravo staranje

Zakaj spimo

Rdeča nit pogovora je bil seveda pomen spanja na naše življenje. Tako kot govori slogan Svetovnega dneva spanja: »Zdravo spanje za zdravo staranje,« se je tudi letošnji dogodek prepletal okoli spanja in kakovosti našega življenja.

Kot je pogovor pričela dr. Grošelj, tudi Slovenci spadamo med narode, ki se raje hvalijo z novimi avtomobili kot z dobro prespano nočjo. Sodimo namreč v maso nacionalnih mentalitet, ki raje povzdigujejo delovne večere, ne pa zgodnjih, naspanih juter.

Seveda pa, po besedah dr. Strnišar se s takšnim tempom zlahka prepričamo, da spanja ne potrebujemo, čeprav nam telo morda govori drugače. Manko spanja lahko preide v karcinom dojk in črevesja, zgodaj pa pričnejo posledice neprespanih noči puščati sledi tudi na naši tehnici, je v pogovoru naštevala dr. Grošelj.

Malo spijo le superheroji

Pogovor se je dotaknil še sodobnega mita o ti. Superljudeh, ki ne potrebujejo spanca za dobro delovanje skozi dan. Vendar pa je to dejstvo postavil pred ogledalo urednik knjige Zakaj spimo, Mitja Pucel, zatrjujoč, da je to le ena izmed prijetnih pravljic, o katerih tako radi poslušamo. Shortsleeperji so redki, tako kot je bil redek Einstein, ki je znan po produktivnih all-nighterjih, je še pritrdila dr. Stražišar.

Naj bo vsak dan svetovni dan spanja

Sicer se morda besedna zveza »dan spanja« zdi malo protislovna, pa vendar bi morali spanje proslavljati večkrat kot le en dan na leto. Zame je trden spanec eden od gradnikom uspešnega življenja, ki je ključno pripomogel k boljši kakovosti mojega vsakdana.

Spanje pa na žalost le malokdo vzame resno. Mnenje, da spanec lahko nadoknadimo s kavo in dolgimi vikendi, pa v javnosti še vedno prevladuje. Prav zato si želim, da enkrat postane v mislih večine tudi spanec tako pomemben, kot je morda za nekatere zdrava prehrana in redno gibanje.